سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال اروپا است. این کشور چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود و تقریبا ۱۰٪ از مساحت آن را دریاچه‌ها و رودخانه‌ها فرا گرفته‌اند. از همسایه‌های اصلی این کشور می‌توان به نروژ، فنلاند، دانمارک، خلیج بوتنی و دریای بالتیک اشاره کرد. بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز اسکتهلم نام دارد که پایتخت این کشور نیز به حساب می‌آيد. یکی از نکته‌های قابل توجه در مورد سوئد این است که از سال ۱۸۱۲ مرزهای سوئد بدون تغییر بوده و کشور سوئد حدود دو قرن در هیچ جنگی شرکت نکرده است؛ در این رابطه، در هر دو جنگ جهانی این کشور اعلام با اعلام بی‌طرفی مرزهای خود را حفظ کرد. وسعت این کشور مساحتی برابر با ۴۵۰,۲۹۵ کیلومتر مربع را تشکیل می‌دهد که تقریبا دو برابر بزرگتر از بریتانیا است.

علاوه بر این دیدنی‌های سوئد شامل مناظر طبیعی، اماکن تاریخی، فرهنگ و شهرهای زیبا باعث شده‌اند تا سوئد تبدیل به یک کشور توریستی شود. گردشگرانی که قصد سفر به سوئد از طریق تورهای اسکاندیناوی را دارند، باید از طریق سفارت سوئد در تهران برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنند. البته سوئد یکی از اعضای پیمان شینگن است و انواع ویزاهای این کشور نیز مشمول مقررات ویزای شینگن هستند.

 

انواع ویزای سوئد

برای سفر به سوئد انواع مختلفی از ویزاهای کوتاه مدت با توجه به نوع سفر وجود دارد که می‌توان به ویزای توریستی (گردشگری)، ویزای تجاری، ویزای پزشکی، ویزای رویدادهای فرهنگی-ورزشی، ویزای مقام‌های رسمی، ویزای تحصیلی، ویزای ازدواج با شهروندان سوئد، ویزای ترانزیت و ویزای کودکان زیر سن قانونی اشاره کرد.