شرایط سرمایه گذاری در کانادا چیست؟! می توان با داشتن سرمایه مالی کافی و تجربه کاری قابل قبول، جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری در ایالات مختلف کشور کانادا اقدام نمود.  در حال حاضر پروژه های سرمایه گذاری مختلفی در ایالات کشور کانادا در حال فعالیت هستند که با روشهای گوناگون، امکان اخذ اقامت دائم متقاضیان را از طریق سرمایه گذاری در کانادا، در این کشور فراهم می نمایند. در صورت برخورداری متقاضی از صلاحیت های لازم، ایالت مربوطه، وی را انتخاب نموده و سپس جهت اخذ اقامت دائم کانادا اقدام می نماید.
ایالات مختلفی در کشور کانادا وجود دارند که با سیاست های خاص خود اقدام به جذب مهاجر و سرمایه گذاری در کانادا می نمایند. ویژگی هر یک از این روش ها با دیگری متفاوت است، اما به طور کلی حداقل سرمایه مورد نیاز جهت اقدام برای سرمایه گذاری در کانادا و اخذ اقامت این کشور، مبلغ ۳۵۰ هزار دلار می باشد.

ایالات مورد تایید جهت سرمایه گذاری در کانادا

۱٫ بریتیش کلمبیا (British Columbia)
۲٫ ساسکاچوان(Saskatchewan)
۳٫ مانیتوبا(Manitoba)
۴٫ آنتاریو(Ontario)
۵٫ نیوبرانزویک(New Brunswick)
۶٫ جزیره پرنس ادوارد(Prince Edward Island)
۷٫ قلمروهای شمال غرب(Northwest Territories)
۸٫ یوکان(Yukon)
در ادامه به اختصار شرایط سرمایه گذاری در کانادا و اخذ ویزا در هر یک از ایالات و هزینه های مربوطه آن می پردازیم:

بریتیش کلمبیا (British Columbia)
فرد متقاضی باید سرمایه خالصی درحدود ۴۰۰ الی ۸۰۰ هزار دلارِ کانادا داشته باشد و برای سرمایه گذاری نیز به مبلغی در حدود حداقل ۲۰۰ الی ۵۰۰ هزار دلار نیاز خواهد داشت.
موارد مهم جهت اخذ ویزای این ایالت: مهارت در کار. طرح توجیه اقتصادی در رابطه با کار مورد نظر، سلامت جسمی و روحی. مدرک معتبر دانشگاهی. مدیریت قابل اثبات
ساسکاچوان(Saskatchewan)
سرمایه گذاری در این ایالت به سه مرحله تقسیم می شود:
* اعلام علاقه مندی *دعوت به ارائه درخواست نامه *انتخاب فرد متقاضی از سوی ایالت
جهت اعلام علاقه مندی باید موارد زیر را مد نظر قرار داد:
• حداقل سرمایه خالص ۵۰۰ هزار دلاری که از راه قانونی بدست آمده باشد.
• حداقل سه سال سابقه در کارآفرینی یا انجام کارهای مدیریتی مرتبط.
• سرمایه گذاری به مبلغ حداقل ۳۰۰ هزار دلار در مناطق رجینا(Regina)یا ساسکاتون(Saskatoon) و یا سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار دلاری در هر منطقه دیگری از ایالت ساسکاچوان.
همچنین متقاضیان باید شرایط زیر را نیز دارا باشند:
• برنامه ایجاد اشتغال در ساسکاچوان و اختصاص حداقل یک سوم از مالکیت شرکت به دولت، مگر اینکه مبلغ سرمایه گذاری بیش از ۱ میلیون دلار باشد.
• تعهد به فعالیت پویا و روزافزون در مدیریت تجارت خود.
• در صورتی که تجارت فرد در مناطق رجینا(Regina)یا ساسکاتون(Saskatoon) واقع شده باشد، باید برای شهروندان کانادایی و یا مهاجران دائم این کشور، دو یا چند شغل ایجاد کند.
مانیتوبا(Manitoba)
از ابتدای ژانویه ۲۰۱۸ تغییرات جدیدی اعمال خواهد شد.
به متقاضی اقامت در این ایالت ابتدا اجازه اشتغال موقت داده می شود و وی باید توانایی آغاز به کار دائم در ۲ سال ابتدایی سکونت در مانیتوبا را نشان دهد. دو راه برای تجارت مهاجران در این ایالت وجود دارد که عبارتند از:
کارآفرینی: در صورتی که فرد مهاجر ظرف ۲ سال بتواند تجارت مناسبی برای خود دست و پا کند، برای اعطای اقامت دائم در نظر گرفته خواهد شد. اولویت با کسانی است که خارج از پایتخت این ایالت(وینی پِگ، Winnipeg) شروع به کار کنند.
سرمایه گذاری در مزارع: مناسب برای متقاضیانی که مایلند در حاشیه های این ایالت بر روی مزعه داری سرمایه گذاری کنند. در صورت شروع به کار، اقامت دائم آنها نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
این برنامه نسبت به سرمایه گذاری های دیگر در کشور کانادا اعم از سرمایه گذاری در کبک و… کم هزینه تر و ساده تر میباشد.
آنتاریو(Ontario)
دولت ایالت آنتاریو این اختیار را دارد تا با استفاده از روش سرمایه گذاری در آنتاریو، امکان اخذ اقامت دائم را در اختیار متقاضیان قرار دهد. متقاضیان می توانند در صورت موافقت این ایالت، برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.
روش سرمایه گذاری در آنتاریو و اخذ اقامت این ایالت به دو طریق ارائه شده که عبارتند از:
روش همکاری در آنتاریو: اگر یک موسسه یا شرکت بین المللی در این ایالت شروع به همکاری نموده و تابع قوانین سرمایه گذاری آن باشد، پنج عضو اصلی این موسسه یا شرکت که در موفقیت و درآمدزایی آن نقش مهمی بر عهده دارند، برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا انتخاب خواهند شد.
روش کار آفرینی در آنتاریو: این روش مخصوص متقاضیانی است که خارج از کانادا به سر می برند و خواستار ایجاد یک تجارت خاص و یا خرید سهام یک شرکت در آنتاریو هستند. در صورت موافقت با درخواست متقاضیان این روش، فرد متقاضی برای اخذ اقامت دائم کشور کانادا انتخاب خواهد شد.
نیوبرانزویک(New Brunswick)
سرمایه گذاری در این ایالت مختص متخصصان و تاجرانی است که به دنبال کسب و کار در نیوبرانزویک هستند و مایلند همراه با خانواده های خود به آنجا نقل مکان کنند.
شرایط لازم اولیه برای اقدام عبارتند از:
• سرمایه شخصی به ارزش حداقل ۶۰۰ هزار دلار که از راه قانونی بدست آمده باشد. از این سرمایه، حداقل ۳۰۰ هزار دلار آن باید قابلیت تبدیل به پول شدن را داشته باشد.
• سرمایه گذاری به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار در یک کسب و کار که ۳۳% از مالکیت آن باید متعلق به فرد متقاضی باشد.
• داشتن سابقه کار به مدت حداقل ۳ سال.
• فرد متقاضی باید بین ۲۲ تا ۵۵ سال داشته باشد.
• داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم.
• کسب حداقل امتیاز ۵ در آزمون ورودی زبان انگلیسی یا فرانسه که مهارتهای صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن مورد ارزیابی قرار می گیرند.
جزیره پرنس ادوارد(Prince Edward Island)
جهت اقدام برای اخذ ویزای این ایالت، فرد متقاضی باید ویژگی های زیر را دارا باشد:
• سرمایه ای به ارزش حداقل ۶۰۰ هزار دلارِ کانادا.
• داشتن سابقه کاری قابل قبول.
• سرمایه گذاری در یک تجارت داخلی به ارزش حداقل ۱۵۰ هزار دلار.
• سن، دانش زبانی و داشتن مدرک تحصیلی نیز موارد مهمی محسوب می شوند.
قلمروهای شمال غرب(Northwest Territories)
برای اقدام جهت اخذ ویزای اقامت این ایالت، فرد متقاضی باید دارای حداقل سرمایه خالص ۲۵۰ هزار دلاری باشد، سابقه کار مدیریتی داشته و امکان سرمایه گذاری فعال به ارزش حداقلی ۱۵۰ هزار دلار در یک تجارت داخلی را دارا باشد. همانند سایر برنامه های کارآفرینی، یک سپرده قابل بازگشت به مبلغ ۷۵ هزار دلارِ کانادا نیز جهت موفقیت بیشتر متقاضی مورد نیاز است.
یوکان(Yukon)
در صورت موافقت با درخواست متقاضی اخذ اقامت این ایالت، اجازه اشتغال به مدت دو سال به وی داده می شود. طی این دو سال، متقاضی باید شغل دلخواه خود را در این ایالت آغاز نموده و تنها در صورت آغاز به کار دائم است که درخواست اقامت دائم وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورت موافقت با درخواست اقامت دائم متقاضی، موارد زیر اهمیت پیدا خواهند کرد:
• داشتن سرمایه شخصی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلارِ کانادا.
• داشتن سابقه کاری قابل قبول و مربوط به شغل مورد نظر.
• سرمایه گذاری پویا در یک تجارت داخلی به ارزش حداقل ۱۵۰ هزار دلار.
• سن، دانش زبانی، داشتن مدرک تحصیلی و سابقه بازدید از این ایالت دیگر موارد مهمی هستند که از متقاضی انتظار می رود.